פעילויות והישגי התנועה בשנת 2020

 1. הגשנו עתירה לבג"ץ בדרישה לחקירה מלאה בפרשת הצוללות – לא מדובר בעתירה רגילה אלא בעתירה מיוחדת, שבמסגרתה חשפנו בפני בית המשפט חומר ראייתי חדש, שהושג בשנים של עבודה מאומצת של מחלקת התחקירים שלנו. במקביל לעתירה פתחנו גם במאבק ציבורי נרחב –  אלפים הצטרפו להפגנה שלנו בדרישה לחקירה, אלפים נוספים חתמו על עצומת המאבק. בנוסף פתחנו בקמפיין שכלל סדרת סרטונים שהפצנו לציבור הרחב ועוררו הדים עצומים ברשתות. הסרטונים חשפו בפני הציבור את עיקרי הפרשה – וכמה מהגילויים המדהימים של התחקיר שלנו שצורף לעתירה; בנוסף אלפים יצאו איתנו לרחובות ומחו על כך שעדיין אין חקירה רצינית בפרשה; בעתירה אנחנו דורשים להורות על פתיחה בחקירה פלילית מלאה בפרשת הצוללות כולה, כולל חקירה של נתניהו, וכולל חקירה בפרשת מניות הפלדה שלו. בנוסף אנחנו דורשים בעתירה להורות על הקמת ועדת חקירה ממלכתית שתחקור את כל האירועים.  לאחר הגשת העתירה כבר התקבל הישג חשוב ודרמטי: אחרי שעד היום בג"ץ דחה לא פחות משש עתירות על הנושא – השופטים הסכימו לדון בעתירה שלנו על הפרשה החמורה הזו. בנוסף, השופטים דחו את בקשתו של מנדלבליט להוציא את פרשת המניות מהעתירה. גם השופטים מבינים שהחומר הראייתי החדש שהבאנו משנה את התמונה. לאחר המתנה ארוכה, התקיים סוף סוף דיון בעתירה.
 2. המחאה הציבורית והמאבק המשפטי בכהונת ראש ממשלה תחת כתב אישום – במשך כל השנה הזו נאבקנו, ציבורית ומשפטית, במצב שנאשם בפלילים מכהן כראש ממשלה. קראנו ליועץ המשפטי לממשלה להודיע שנתניהו צריך לצאת לנבצרות – אי אפשר לנהל מדינה תוך כדי משפט. אנחנו פועלים בקשר לנושא הזה כבר הרבה שנים – מאז שהתפוצצו הפרשות. עם הגשת כתב האישום, הגשנו עתירה לבג"ץ בדרישה שנאשם בפלילים לא יוכל לכהן כראש ממשלה, בהמשך הקמנו מאהל מחאה מול בית הנשיא בירושלים, נשארנו שם יום ולילה עד הטלת המנדט להקמת ממשלה. במקביל הוצאנו לרחובות עשרות אלפי אנשים שהפגינו איתנו ודרשו מנתניהו להתפטר. אנחנו מוחים בצמתים ובגשרים בכל הארץ – אלפי ישראלים מצטרפים אלינו מדי שבוע. המחלקה המשפטית שלנו גם פעלה מול מקבלי ההחלטות כדי להפסיק את האלימות המשטרתית בהפגנות, ובנוסף עתירה שלנו הבטיחה שההפגנות יוכלו להימשך; הגשנו עתירות רבות לבג"ץ בנושאים הקשורים לכתבי האישום: עתירה נגד הסעיפים האנטי-דמוקרטיים בהסכמים הקואליציוניים, עתירה כדי לחשוף את ניגודי העניינים של ראש הממשלה, עתירה שנועדה למנוע ממנו להתערב במינויים הקשורים למשפטו ועוד. עתירות רבות נשאו פרי.
 3. מחדלי הטיפול במגפת הקורונה: פעילות משפטית וציבורית – הגשנו נייר עמדה לכנסת שבזכותו נכנסו שינויים חשובים לחוק הקורונה, שהפכו אותו למידתי יותר; פעלנו ברמה המשפטית כדי לוודא שמחדלים בתחום הקורונה, כגון בדיקות פגומות, מחסור במכונות הנשמה והעדר הנחיות ממשלתיות – יטופלו, ולא יובילו לנפגעים בנפש; פתחנו מספר הליכים עפ"י חוק חופש המידע כדי להבטיח שההחלטות בנושא הסיוע הכלכלי בקורונה יהיו שקופות, וכדי לוודא שהן נעשות מתוך אחריות כלכלית ומתוך דאגה לאלה שהכי נפגעו מהמגפה, ולא לקבוצות לחץ ואינטרס; בעקבות הפעילות המשפטית שלנו נחשף ההסכם בין המדינה לחברת פייזר; כשניסו להגביל את המחאה ואת זכות היסוד לחופש הביטוי – עתרנו לבג"ץ והצלחנו להביא למצב שאיפשר מצד אחד להמשיך את המחאה ולשמור על הדמוקרטיה – ומצד שני שמר על בריאות הציבור. מאות הפגנות בכל הארץ המשיכו להתקיים ואלפי אזרחים התלכדו במחאה נגד השחיתות ולמען הדמוקרטיה; דרשנו מחברי הממשלה לטפל סוף סוף ברצינות במשבר הבריאותי והכלכלי – להכין תוכניות פיצוי לכל מי שפרנסתם נפגעה, לחזק את מערכת הבריאות והצוות הרפואי שנמצאים על סף קריסה, להכין תוכנית יציאה מקצועית לאחרי הסגרים כדי לא להגיע לסגר נוסף, לתקן את ההסברה בנוגע למגפה, להרוויח מחדש את אמון הציבור שהוא כה קריטי בתקופה הזו ולהקפיד על אכיפה שוויונית ודוגמא אישית.
 4. טוהר הבחירות, המאבק בתעמולה אסורה ובהסתה והבטחת קיום ההליך הדמוקרטי – פעלנו כדי למנוע פגיעה בדמוקרטיה ולהבטיח מינהל תקין בכל מה שקשור למערכת הבחירות האחרונה והקמת הממשלה המנופחת בעקבותיה. במהלך מערכת הבחירות נלחמנו בתעמולה השקרית, המסיתה והאסורה – הגשנו אינספור עתירות נגד סרטונים ודברי תעמולה שעברו על החוקים, העתירות הביאו להורדת החומרים האסורים מהרשת; כשיו״ר הכנסת לשעבר סרב לקבל את רצון הרוב בכנסת ומנע ממנה להתכנס לבחירת יו"ר חדש, הגשנו עתירה לבג"ץ וזכינו לגיבוי מלא. בנוסף, נלחמנו כדי לחשוף את הלוואות הענק שלקחו המפלגות לצורך הקמפיינים בבחירות – ישירות מהכיס של כולנו.
 5. מנענו מינויים בלתי ראויים ועצרנו מכרזים מפוקפקים –מנענו את מינוי מפכ"ל המשטרה על ידי השר לביטחון פנים, אמיר אוחנה, שפועל כשלוחו של רה״מ נתניהו ונמצא בניגוד עניינים חמור. הצלחנו גם לחלץ הודעה רשמית ומחייבת מנתניהו שלא יעסוק במינוי יועמ"ש, פרקליט מדינה או מפכ"ל משטרה; בעקבות פנייתנו לבית המשפט הוקפא מכרז במשרד התחבורה שעלה חשש חמור שהוא "תפור" למידותיו של מישהו מסוים – כיוון שתנאי הסף בו היו שונים לחלוטין מאלה הקבועים בחוק, ועוד.
 6. הישג למאבק הציבורי שלנו: הצעת החוק שעוצרת את העלאת שכר הח"כים עברה פה אחד – בזמן שאזרחי ישראל קורסים תחת המשבר הכלכלי של הקורונה, ומאות אלפים איבדו את העבודה שלהם, פוטרו, יצאו לחל"ת או נאלצו לסגור את העסק – חברי הכנסת ממשיכים לקבוע לעצמם את השכר ולקבל העלאה כמעט אוטומטית בכל שנה מחדש. לקראת הסוף השנה, כשהחל להתקרב ינואר 2021, הם רצו להעלות לעצמם את השכר ביותר מ-6,500 ש״ח  – אך לאחר מאבק ציבורי נרחב, ולחצים רבים שהפעלנו, התקבל הישג חשוב: עברה הצעת חוק שמבטלת את התוספת ומקפיאה את השכר לשנה הקרובה.
 7. בעקבות העתירה שלנו – החוק הלא שוויוני שפוטר בני ישיבות מגיוס בוטל – ביהמ״ש העליון קיבל את העמדה שלנו וקבע כי קיום פסק הדין בעניין חוק הגיוס ייכנס לתוקף ב-2021. לאחר מועד זה, לא יינתנו דחיות נוספות לקיום פסק הדין. המשמעות: חוק הגיוס המפלה יבוטל באופן רשמי, לאחר שכניסת הביטול לתוקף נדחתה מ-2017 עד עכשיו. אנחנו מברכים על החלטת בית המשפט העליון שקיבל את עמדתנו בהרכב מורחב של 9 שופטים. חובתנו אחת – דין אחד לכולם, שלטון חוק אחד לכולם.
 8. במשרד הביטחון תכננו לעקוף את תקציב המדינה, הממשלה והכנסת – ולבזבז לקופה הציבורית 800 מיליון ₪. הצלחנו למנוע את זה! – במשרד הביטחון ביקשו לדחות החזרי הלוואה קודמת משנת 2021 לשנים 2031-2027, באופן של נטילת אשראי נוסף מהבנק המלווה, כדי לאפשר עסקת ענק לרכישת ציוד ביטחוני. משמעותה הכלכלית של עסקה זו איננה אלא מחזור ההלוואה ונטילת הלוואה נוספת, אשר עלות הריבית שלה בלבד, כאמור, עולה כדי 217 מיליון דולר, מעבר לעלויות הריבית הקיימות. כל זה, כמובן, על חשבון הכסף של הציבור. אולם זה לא נגמר כאן – המשמעות של לקיחת ההלוואה ע"י משרד הביטחון באופן עצמאי ומחוץ למנגנון ניהול וגיוס החוב הממשלתי היא בעצם ניסיון ליצור תקציב נוסף, שחורג מתקציב המדינה הקבוע בחוק. את התקציב הנוסף אין מאיפה להביא אלא מהגדלת תקציב הביטחון – על חשבון הוצאות ממשלתיות אחרות בלי החלטה מפורשת של הממשלה, בלי אישור הכנסת – מחטף של ממש. פנינו באופן דחוף לראש הממשלה, לשר הביטחון וליועמ"ש והזהרנו מפני הסכנה הטמונה באישור עסקת ענק שתעקוף את תקציב המדינה. לשמחתנו, הלחץ עבד, ובדיון שהתקיים בהשתתפות רה״מ ושרי הביטחון והאוצר, הוחלט לבסוף לבטל את מימון העסקה באמצעות דחיית החזרי ההלוואה. אנחנו ממשיכים לעקוב.
 9. הישג במאבק בעליית מחירי הדיור מול הלוביסטים של מונופול המלט – אזרחי ישראל משלמים מחיר גבוה יותר על דירות גם בגלל שהמלט בישראל יקר ונשלט בידי שוק ריכוזי של מונופול אחד ויחיד – "נשר". בנשר עושים הכל כדי למנוע תחרות – ולאחרונה דנה ועדה של נבחרי ציבור באפשרות להטיל מחדש היטל "היצף" של 30% שיחנוק כל אפשרות לתחרות או ייבוא. אנחנו היינו שם כדי להגן על האינטרס של הציבור: דרשנו שנציגי רשות התחרות ישתתפו בדיון, הצגנו לנבחרי הציבור את הפגמים בתכנית, שיקפנו את הקשרים בין בעלי נשר (שהוא גם אחד הבעלים של "רשת 13") לבין פוליטיקאים ועוד. לשמחתנו, המאמץ השתלם והמס האבסורדי לא הוטל.
 10. ניצחונות רבים בתיקים של חושפי שחיתות – אחד מתחומי הפעילות המרכזיים שלנו הוא ליווי והגנה משפטית על חושפי שחיתויות, שהרבה פעמים משלמים מחיר כבד על שהעזו לדבר. אנחנו מגנים עליהם מול ההתנכלויות ומוודאים שהשחיתות שחשפו תטופל. ליווינו חושפי שחיתות בנמלים, דרך גופי הביטחון במדינה וכלה בעובדי משרדים ממשלתיים ורשויות מקומיות; השנה רשמנו כמה נצחונות חשובים בתיקים של חושפי שחיתות. מספר דוגמאות: עובד בנמל אשדוד שדיווח לממונים עליו על הפרות של כללי המנהל התקין, בזבוז כספי ציבור וליקויי בטיחות שהיה עד אליהם בעבודתו בנמל. הממונים, במקום לשבח אותו, התחילו להתנכל אליו והוא נאלץ להגן על עצמו במאבק משפטי ארוך. הוא יוצג ע"י עורכת דין מתנדבת מהתנועה ולאחרונה זוכה בבית המשפט מההאשמות נגדו; עובד אחר, בשירות בתי הסוהר, היה אחראי על רווחתם של עצורים במתקן כליאה. במסגרת תפקידו הוא שם לב לליקויים בתנאי המעצר של עצורים: הפרת זכותם להתלונן, פגיעה בזכותם לחימום, לטיפול רפואי, לביגוד, לתנאי ניקיון סבירים ועוד. כשהוא דיווח לממונים עליו על הליקויים, במקום להודות לו – התחילו להתנכל אליו, עצרו את הקידום שלו, ובסוף פיטרו אותו. אנחנו מלווים אותו כבר כמה שנים במאבק המשפטי שהתנהל בכמה וכמה בתי משפט והשנה הצלחנו להביא את התיק עד לבית המשפט העליון. הגעת התיק לעליון היא חשובה כי יש סיכוי שסוף סוף ייקבע תקדים שיטפל בנושא של ההגנה על חושפי שחיתות במערכת הביטחון, שהיום לא זוכים למספיק הגנה; עובד נוסף, מתאגיד עירוני ברשות מקומית – קיבל בעקבות הסיוע המשפטי שהענקנו לו צו הגנה ממבקר המדינה – ובזכות כך חזר מיידית לעבודתו, ממנה פוטר; ועוד דוגמאות רבות.
 11. מאבק בלתי פוסק בשחיתות ברשויות המקומיות – נאבקנו בשחיתות ברשויות המקומיות – שחיתות שאמנם לא תמיד מגיעה לכותרות, אבל היא נוגעת לחיים של כולנו. פעלנו ללא הפסקה כדי למנוע מינויים פוליטיים, מכרזים תפורים, עבירות בתכנון ובנייה ופגיעה בשומרי הסף. מספר דוגמאות מעטות בלבד מתוך הפעילות היום-יומית שכוללת אינספור עתירות מול כמות עצומה של רשויות מקומיות: בעקבות פנייה שלנו למשטרה בנוגע לראש עיריית קריית מוצקין נפתחה חקירה – שבסופה המשטרה המליצה להעמיד אותו לדין, על שימוש בכספי התושבים ופגיעה בפרטיות שלהם לצורך תעמולת הבחירות שלו; הליכים משפטיים שלנו עפ"י חוק חופש המידע חשפו שבניגוד לחוק – 14 רשויות פועלות מעל לשנה ללא מבקר פנים. בעקבות הפרויקט שלנו כמה מהרשויות התחילו סוף סוף לתקן את דרכן ופתחו במכרזים: בית שאן, מועצה אזורית מבואות חרמון ועוד; בזכות עתירה שלנו נגד עיריית ירושלים – עיריות סוף סוף לא יוכלו להוריד שלטי מחאה ככל שנראה להן; נציב תלונות הציבור מטפל בחשד לאפליה נגד הציבור הספרדי בהקצאת קרקעות בעיר אלעד, כאשר לפי תלונות שהגיעו אלינו נראה שיש העדפה למקורבי בכירים בעירייה ולציבור האשכנזי בעיר; הגשנו עתירה במטרה לחשוף מה עשו בישוב שלומי עם כספים שהיו אמורים ללכת למשפחות בסיכון; ועוד ועוד.
 12. מחאה ציבורית, פעילות אזרחית והמאמץ החינוכי  – השנה הייתה לנו פעילות ענפה במישור הציבורי והאזרחי. אינספור הפגנות בכל הארץ, שהשתתפו בהם עשרות אלפים, על נושאים מגוונים: כהונת ראש ממשלה עם כתב אישום; מאבק בשחיתות בכל מקום בו היא מרימה את הראש; המאבק בהעלאת שכר הח"כים; הדרישה לחקירה בפרשת הצוללות; מחדלי המאבק בגפת הקורונה; ועוד ועוד. בנוסף קיימנו מיצגים רבים בערים שונות בארץ – שעוררו הדים רבים; הפעילות שלנו המשיכה לעורר הדים עצומים ברשתות החברתיות ומאות אלפים נחשפים לפרסומים שלנו מדי שבוע; לפני שהחלה מגפת הקורונה, קיימנו חוגי בית, הרצאות, פאנלים, כנסים, פעילות חינוכית מול בני נוער – וגם כשהחלה הקורונה לא הפסקנו, אולם התאמנו את הפעילות להנחיות והפכנו את חלקה לווירטואלית. המחאה הציבורית, הנגשת הידע על המאבק בשחיתות לציבור וחינוך הדור הבא לערכי טוהר המידות והדמוקרטיה ולמאבק בשחיתות – לא יכולים להפסיק.

אנחנו לא נחים לרגע – המאבק ממשיך!

דורשים לחקור את השחיתות בצוללות!

איך יכול להיות שאותו אדם שאמון על המדינה, לא דואג לביטחון של המדינה? הגיע הזמן לחשוף את הקשר של רה״מ לשעבר נתניהו לפרשה, שבאופן תמוה ביותר הוכרז כבר בשלב מוקדם מאוד של החקירה שהוא “לא חשוד” – למרות שאחר כך נחשפנו לפרטים רבים שמשנים את התמונה. אנחנו דורשים משופטי בג״ץ: אל תתנו לפרשת שחיתות חמורה כזו להיעלם בלי חקירה מקיפה וכוללת. חתמו עכשיו על העצומה!

דורשים שרים נקיי כפיים עכשיו!

למה לרופאים, עורכי דין, עובדים סוציאליים, שופטים, פסיכולוגים ואפילו לחברי כנסת יש קובץ של כללי אתיקה מחייבים – אבל לראש הממשלה, לשרים ולסגני שרים אין? הגיע הזמן שהממשלה הנוכחי תחיל על עצמה ועל הממשלות העתידיות כללי אתיקה ותשיב את אמון הציבור בנבחריו!

תכנית ״זמן איכות״ – אירועי התנועה

מוזמנים/ות לקחת חלק פרויקט מפגשי תוכן והעשרה מטעם התנועה לאיכות השלטון: הרצאות, סיורים, מפגשים ואירועים מיוחדים נוספים.

הצעת חוק – נאשמים מחוץ לפוליטיקה!

מגיע לנו נבחרי ציבור ישרים ונקיי כפיים, שלא סרחו, מעדו או פשעו. החל משרים וסגני שרים ועד לנשיא ולראש הממשלה – על כולם מוטלת החובה לייצג את הציבור ללא אות קלון ומבלי שכתב אישום מכתים את עברם. הצטרפו אלינו לדרישה מחברי הכנסת – קדמו את הצעת החוק שתמנע מאלה עם עבר פלילי לייצג את הציבור.

קטלוג פעילויות חינוכיות לשנת 2021/22

אנשי ונשות חינוך? זה הזמן להזמין הרצאה מטעם התנועה לאיכות השלטון לקראת שנת הלימודים הקרובה! אנו מציעים מגוון הרצאות וסדנאות בנושאי חינוך לאקטיביזם ולערכי הדמוקרטיה. זו דרכנו להוביל שינוי חברתי משמעותי ורחב על ידי יצירת דור של צעירים שיהפכו בבוא העת לאזרחים משפיעים ומובילי דעה.

הצטרפו כחברי וחברות התנועה לאיכות השלטון

בואו להיות חלק משינוי חברתי, להשפיע על החברה ולהתנדב בתנועה, עזרו לנו להגיש עתירות לבג״ץ ולהגן על חושפי השחיתות, סייעו לנו להישאר עצמאיים ובלתי-תלויים. להם יש את הטייקונים? לנו יש את הגב שלכם ושלכן!

הצטרפו לקבוצת הווטסאפ לעדכוני איכות השלטון

בואו לקבל עדכונים חשובים בזמן אמת ולפני כולם...