פעילות מוניציפאלית שקוף

הפעילות המוניציפלית

הפעילות המוניציפלית היא אחד הנושאים המרכזיים הנמצאים תחת טיפולנו והיא תופסת יותר מ-60% מנפח פעילות המחלקה המשפטית.

פרשות השחיתות ברשויות המקומיות אולי לא תמיד מגיעות לכותרות – אבל חייבים להבין ששם נמצאים הרבה מאוד מכספי הציבור, והרבה מהשחיתות במדינה מתרחשת דווקא שם. ברשויות המקומיות קל יותר להעביר דברים "מתחת לרדאר" – ולכן אנחנו מחויבים לעקוב אחר הפעילות שלהן ולהילחם בשחיתות בכל מקום שבו היא מרימה את הראש.

הרשויות המקומיות הן ספק השירותים העיקרי לכלל התושבים וליקויים בהתנהלותן מובילים ישירות לפגיעה קשה בתושבים: שירותי הרווחה, התשתיות, התברואה, החינוך ועוד.

דוגמאות לפעילות שלנו מהתקופה האחרונה:

פנינו לעיריות של ערים מעורבות: צריך לנהוג בשוויון ולהנגיש את אתרי האינטרנט של העיריות לתושבים דוברי הערבית – מבדיקה שערכנו נראה כי ערים מעורבות בישראל, שיש בהן מעל 20% תושבים דוברי ערבית, אינן מקפידות על עקרון השוויון כלפי כלל תושביהן ולא מנגישות את התכנים והשירותים המקוונים לשפה הערבית. לכן שלחנו בקשות לערים המעורבות רמלה, לוד, מעלות תרשיחא, עכו, נוף הגליל וחיפה ודרשנו כי יפעלו להנגשת המידע באתר האינטרנט לאוכלוסייה הערבית, בהתאם לחובתן לפעול בשוויון. לשמחתנו כבר הספקנו לקבל תשובה מראש עיריית לוד יאיר רביבו כי יפעל שזה אכן יקרה ואנו מקווים שערים נוספות יצטרפו למהלך. הנגשת האתרים בשפה הערבית היא חלק מחובתה של העירייה להכיר בכך שתושביה הערבים הם שווי זכויות.

הגשנו עתירה: מה עשו בשלומי עם מאות אלפי שקלים שהיו אמורים ללכת למשפחות בסיכון? בעקבות פנייה שהגיעה למוקד הפניות שלנו, התברר שלכאורה, מאות אלפי שקלים שהובטחו למשפחות בסיכון בעיירת שלומי, לא הגיעו ליעדם. ועדה של משרד הרווחה מצאה ליקויים חמורים בהתנהלות של מפגש של משרד הרווחה וקרן רש"י, לכן המשטרה פתחה בחקירה. מצאו בין היתר: שימוש בכספי המיזם על ידי גורמים פרטיים, העסקת מטפלים תמורת חשבוניות פיקטיביות, ופיטורין של מטפלת במיזם שהתלוננה על אי הסדרים.

בעקבות הגשת דוח הבדיקה, הוחלט על פיטוריה של מנהלת המיזם, וקטיעת פעילותו. ביקשנו ממשרד הרווחה קבל לידינו את הדו"ח – אבל לא קיבלנו, ולכן הגשנו עתירה עפ"י חוק חופש המידע בדרישה לקבל את הדו"ח – כדי לברר בדיוק מה הסיפור, מה קרה שם ואיפה הכסף.

בזכות העתירות שלנו נשמר האינטרס הציבורי בקרקע של מרכז הקליטה במבשרת – לאחר מאבק ארוך שנים, שכלל עתירות לבתי המשפט, כולל בג"צ – הצלחנו לעצור את כוונתה של חברת בת של הסוכנות היהודית לבנות שכונת וילות במקומו של אתר קליטה לעולי אתיופיה. כחלק מהסדר הפשרה בין החברה לבין רשות מקרקעי ישראל, כדי לשמור על האינטרס הציבורי, הוחלט על הקמת פרוייקט מחיר למשתכן על הקרקע. בכך הצלחנו למנוע את הכוונה שחברה פרטית תנכס לעצמה קרקע שנועדה לצורך ציבורי.

ניצחון גדול לחושף השחיתות בעיריית טבריה! מבקר המדינה החליט לתת צו הגנה לבני אליהו – מבקר הפנים בעיריית טבריה (שהוא גם אביר איכות השלטון) ואפילו תשלום פיצויים מיוחדים בעבור עוגמת הנפש שנגרמה לו. בשנים הארוכות בהן עובד אליהו כמבקר הפנים של העירייה הוא לא מפסיק לפעול למען המנהל התקין, למרות שעבר התנכלויות בתקופת ראש העיר הקודם ולמרות שבשנה האחרונה אפילו התגברו ההתנכלויות לאליהו וכללו גם השמצות אישיות ברשתות החברתיות על ידי ראש העיר הנבחר. אם זה לא מספיק, גורמים בעירייה אפילו העבירו הנחיה לא לשתף איתו פעולה ולא להעביר לו מסמכים וחומרים (תוך הפרה ברורה של החוק), ובשלב מסוים גם נחסמה הגישה שלו למחשבי העירייה. אנחנו ליווינו את אליהו בכל השלבים בתהליך הארוך והמורכב מול מבקר המדינה – ואנחנו מברכים על כך שסוף סוף מתחילים לראות שינוי בפרשה העגומה הזו.

פעילויות נוספות:

הבאנו למינויי מבקרי פנים ברשויות מקומיות בארץ בעקבות בקשת חופש מידע שהגשנו לפני כמה חודשים גילינו שבניגוד לחוק, ל-20 רשויות מקומיות אין מבקרי פנים. פנינו בדחיפות לכל אותן רשויות וגם למשרד הפנים בנושא. בעקבות כך, רשויות רבות החלו בהליכים למינוי מבקרי פנים.

◆ ניצחון גדול לחושף השחיתות בעיריית טבריה! מבקר המדינה החליט לתת צו הגנה לבני אליהו – מבקר הפנים בעיריית טבריה (שהוא גם אביר איכות השלטון) ואפילו תשלום פיצויים מיוחדים בעבור עוגמת הנפש שנגרמה לו מהתנכלויות רבות בתקופת ראש העיר הקודם. אנחנו ליווינו את אליהו בכל השלבים בתהליך הארוך והמורכב מול מבקר המדינה – ואנחנו מברכים על כך שסוף סוף מתחילים לראות שינוי בפרשה העגומה הזו.

◆ ניצחנו בעתירת חופש מידע נגד עיריית רמת השרון בנוגע לחשש להעסקה פיקטיבית של עובדת בעירייה – ועכשיו יש לנו את כל המידע שיאפשר לנו להמשיך לפעול בנושא.

לא מוותרים על קיום ישיבות מועצה גם בזמן הקורונה – הצלחנו להשפיע על חוק שיאפשר קיום ישיבות מועצה של העיריות והרשויות המקומיות בווידאו בתקופת הקורונה. ההערות העיקריות שלנו היו דרישה לשקיפות – שהציבור יוכל לראות את ישיבות המועצה, וכן שיהיה אפשר לקיים עבודה שוטפת של המועצה בווידאו – ולא רק מקרים דחופים.

שטחי הארנונה בבית אריה – בעקבות בקשת חופש מידע שהגשנו לפני כמה חודשים גילינו שבניגוד לחוק, ל-20 רשויות מקומיות אין מבקרי פנים. פנינו בדחיפות לכל אותן רשויות וגם למשרד הפנים בנושא. בעקבות כך, רשויות רבות החלו בהליכים למינוי מבקרי פנים.

דורשים לחקור את השחיתות בצוללות!

איך יכול להיות שאותו אדם שאמון על המדינה, לא דואג לביטחון של המדינה? הגיע הזמן לחשוף את הקשר של רה״מ לשעבר נתניהו לפרשה, שבאופן תמוה ביותר הוכרז כבר בשלב מוקדם מאוד של החקירה שהוא “לא חשוד” – למרות שאחר כך נחשפנו לפרטים רבים שמשנים את התמונה. אנחנו דורשים משופטי בג״ץ: אל תתנו לפרשת שחיתות חמורה כזו להיעלם בלי חקירה מקיפה וכוללת. חתמו עכשיו על העצומה!

דורשים שרים נקיי כפיים עכשיו!

למה לרופאים, עורכי דין, עובדים סוציאליים, שופטים, פסיכולוגים ואפילו לחברי כנסת יש קובץ של כללי אתיקה מחייבים – אבל לראש הממשלה, לשרים ולסגני שרים אין? הגיע הזמן שהממשלה הנוכחי תחיל על עצמה ועל הממשלות העתידיות כללי אתיקה ותשיב את אמון הציבור בנבחריו!

תכנית ״זמן איכות״ – אירועי התנועה

מוזמנים/ות לקחת חלק פרויקט מפגשי תוכן והעשרה מטעם התנועה לאיכות השלטון: הרצאות, סיורים, מפגשים ואירועים מיוחדים נוספים.

הצעת חוק – נאשמים מחוץ לפוליטיקה!

מגיע לנו נבחרי ציבור ישרים ונקיי כפיים, שלא סרחו, מעדו או פשעו. החל משרים וסגני שרים ועד לנשיא ולראש הממשלה – על כולם מוטלת החובה לייצג את הציבור ללא אות קלון ומבלי שכתב אישום מכתים את עברם. הצטרפו אלינו לדרישה מחברי הכנסת – קדמו את הצעת החוק שתמנע מאלה עם עבר פלילי לייצג את הציבור.

קטלוג פעילויות חינוכיות לשנת 2021/22

אנשי ונשות חינוך? זה הזמן להזמין הרצאה מטעם התנועה לאיכות השלטון לקראת שנת הלימודים הקרובה! אנו מציעים מגוון הרצאות וסדנאות בנושאי חינוך לאקטיביזם ולערכי הדמוקרטיה. זו דרכנו להוביל שינוי חברתי משמעותי ורחב על ידי יצירת דור של צעירים שיהפכו בבוא העת לאזרחים משפיעים ומובילי דעה.

הצטרפו כחברי וחברות התנועה לאיכות השלטון

בואו להיות חלק משינוי חברתי, להשפיע על החברה ולהתנדב בתנועה, עזרו לנו להגיש עתירות לבג״ץ ולהגן על חושפי השחיתות, סייעו לנו להישאר עצמאיים ובלתי-תלויים. להם יש את הטייקונים? לנו יש את הגב שלכם ושלכן!

הצטרפו לקבוצת הווטסאפ לעדכוני איכות השלטון

בואו לקבל עדכונים חשובים בזמן אמת ולפני כולם...