פעילות כלכלית שקוף

הפעילות הכלכלית של התנועה

שומרים על הכסף של הציבור

המחלקה הכלכלית שלנו שומרת על הכסף של הציבור, על משאבי הטבע שלו ועל הנכסים שלו – ומהווה "כלב שמירה" על ההתנהלות הכספית של המדינה. אנחנו פועלים כל הזמן ובכל מקום שצריך בשביל לחשוף מקרים בהם מתבזבזים כספי ציבור ודואגים גם שהכסף יוחזר. אנחנו עוקבים אחר ניהול הכסף הציבורי כדי לוודא שהוא נעשה תוך שמירה על כללי המנהל התקין והשקיפות. אנחנו חושפים את קשרי ההון והשלטון ופועלים לפרקם, כדי שאחת ולתמיד האינטרס המכריע יהיה האינטרס של הציבור.

עתירות לבג״ץ – דוגמאות לעתירות כלכליות שלנו מהתקופה האחרונה:

עתירה בעניין מימון רכש ביטחוני – הגשנו עתירה נגד משרד הביטחון בעקבות ניסיון ליצור מסלול "עוקף-תקציב", על מנת לממן רכש ביטחוני בסך מאות מיליוני שקלים באמצעות נטילת הלוואה מבנק פרטי בארצות-הברית, בניגוד לחוקי התקציב.

עתירה בעניין ״נבחרת הדירקטורים״ – הגשנו עתירה נגד החלטת שר הדיגיטל לבטל את ״נבחרת הדירקטורים״. מדובר במאגר מועמדים שעובר סינון לשם מינויים לתפקידי דירקטורים בחברות ממשלתיות. מדובר במודל מוצלח כלכלית (מעבר מהפסד מצרפי של כלל החברות בהיקף 600 מיליון שקל בשנת 2013, לרווח מצרפי נקי של כ־4.6 מיליארד שקל בסוף 2018); ושל מינהל תקין – הפחתת מינויים פוליטיים בחברות ממשלתיות, ומתן הזדמנות שווה לבעלי ניסיון וכישורים. הוצא צו על-תנאי וצו ביניים המונע את ביטול נבחרת הדירקטורים.

התקיים דיון בעתירה שלנו על פרשת הצוללות: מה היה בדיון? – שופטי בית המשפט העליון דנו לראשונה בפרשת השחיתות החמורה ביותר שנחשפה במדינת ישראל. בדיון הוסכם שהייתה בפרשת הצוללות התנהלות בעייתית מאוד שלא יכולה להיות במינהל תקין, ושמכל הפרשה עולה תמונה מדאיגה ביותר בדבר התנהלות הגורמים הביטחוניים. לכן, טענו שישנה הסכמה מספיקה כדי להורות על הקמת ועדת חקירה. גם בפרשת המניות, טענו שנתניהו קיבל טובת הנאה משמעותית – מילים צנועות לתאר הזרמת כספים לנתניהו בסדר גודל של כ-25-16 מיליון ש״ח. נתניהו סיפר למבקר שהרווח העצום הזה הוא תוצאה של רווחיות החברה שסחר בה, אלא שבשנים הרלוונטיות החברה הפסידה 57% מערכה ולכן לא ניתן לחמוק מהמסקנה שנתניהו שיקר למבקר המדינה. כעת אנחנו ממתינים להחלטת השופטים.

שקיפות בכספי הציבור – הליכי חופש מידע:

אנחנו מגישים באופן יום-יומי בקשות על פי חוק חופש המידע וכן עתירות לבתי המשפט לפי חוק חופש המידע – כדי לחשוף כיצד מתנהלים כספי הציבור. מספר דוגמאות למידע שהגשנו הליכים לגביו, מתוך ההליכים הרבים: פרוטוקולים מישיבות בהן נקבעו תכניות הסיוע הכלכליות בקורונה; וכן כלל המסמכים המקצועיים שעל-בסיסם התקבלו ההחלטות השונות לתכניות הסיוע בתקופת הקורונה; אופן קביעת סכום הביטוח של ענקיות האנרגיה הפועלות בישראל; אופן קבלת ההחלטות התקציביות בידי החשב הכללי במשרד האוצר, המנהל את התקציב ההמשכי, וההחלטות שהתקבלו בוועדת החריגים.

פעילויות נוספות:

דורשים בדיקה: מדוע השרה שקד אישרה לחבר אישי שלה הליך מזורז לבניית אלפי יחידות דיור ב״דה מרקר״ פורסם כי שרת הפנים, איילת שקד, קידמה בניגוד עניינים לכאורה תוכנית בנייה שתיטיב כלכלית עם איש העסקים ומנכ״ל ישראל קנדה ברק רוזן. רוזן הוא חבר אישי של השרה שקד, שאירח אותה לא פעם באירועים פרטיים שלו ואף הציע לה בעבר עבודה כיו”ר החברה הציבורית קנביט. לפי הפרסום, מדובר בהכרזה של ועדת השרים לענייני פנים, שירותים, תכנון ושלטון מקומי – שבראשה עומדת השרה שקד – על 17 מתחמים שיועברו לתכנון מזורז בוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור. לפי ההערכות, ערכה הכלכלי של ההחלטה עשוי להגיע לעשרות מיליוני שקלים ויותר. בציטוט המובא בפרסום מטעמה של השרה שקד הובהר במפורש כי רוזן נכלל בהסכם ניגוד העניינים של השרה, שנמצא בהכנה בלשכה המשפטית ועתיד להיחתם בימים אלה. בהסכם כתוב במפורש כי לא תעסוק בענייניו ותימנע מקבלת החלטות שקשורות בקרקעות בבעלותו ככל שהיא מודעת אליהן. גם אם השרה שקד טוענת שלא הייתה מודעת לעובדה שלקבוצת ישראל קנדה יש עתודות קרקע משמעותיות במתחם – אי אפשר להסתפק בכך. פנינו ליועץ המשפטי לממשלה ולמפכ”ל המשטרה בבקשה לפתוח בבדיקה שתברר האם השרה שקד אכן לא הייתה מודעת לניגוד עניינים לכאורי זה. על פני הדברים, פעילותה של השרה עלולה להתברר ככזו שעולה כדי עבירת מרמה והפרת אמונים. נדרשת בדיקה שתסיר את עננת הספק המרחפת מעל השרה.

◆ פנינו לממונה על שוק ההון: לא להפקרת כספי הפנסיות בידי המיליארדר אלפרד אקירוב אלפרד אקירוב הוא סמל לקשרי הון-שלטון. הוא בעל השליטה בחברת אלרוב נדל”ן, ששוויה מוערך בכ-3 מיליארד שקלים. אותו אקירוב גם ידוע בקרבתו למוקדי כוח פוליטיים. הוא מקורב לראש הממשלה לשעבר אולמרט, ובעבר גם לא הכחיש את הסכמתו להעסיק “בתירוץ כלשהו” את שולה זקן כדי להבטיח את שתיקתה בפרשות אולמרט. ועכשיו, לפי פרסומים, מר אקירוב מבקש להשיג שליטה בחברת כלל ביטוח – שהיא חברת הביטוח השלישית בגודלה במונחי כספי פנסיה מנוהלים, המנהלת כ-220 מיליארד שקלים השייכים כולם לציבור. ומה מתכנן אקירוב לעשות עם הרכישה של כלל ביטוח? בהתאם לפרסומים, הוא רוצה לתת לבנו, ג׳ורג׳י אקירוב, את מושכות ניהול החברה – ללא כל ניסיון מספק. פנינו לממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, משה ברקת, וטענו כי בחינת התאמתו של מר אקירוב כמועמד לקבלת היתר שליטה מעלה באופן מובהק שאין מקום להיעתר לבקשה. מתן היתר השליטה בחברת כלל ביטוח למר אקירוב תהווה הפקרה של כספי החוסכים לפנסיה ושל הציבור כולו. מתן היתר השליטה תפגע קשות במאמצים ארוכי השנים לצמצום הריכוזיות במשק ולהגברת התחרות. כלל ביטוח איננה עסק משפחתי – היא חברה ציבורית הזקוקה לניהול מקצועי!

מאגר מידע משפטי-כלכלי:

דורשים לחקור את השחיתות בצוללות!

איך יכול להיות שאותו אדם שאמון על המדינה, לא דואג לביטחון של המדינה? הגיע הזמן לחשוף את הקשר של רה״מ לשעבר נתניהו לפרשה, שבאופן תמוה ביותר הוכרז כבר בשלב מוקדם מאוד של החקירה שהוא “לא חשוד” – למרות שאחר כך נחשפנו לפרטים רבים שמשנים את התמונה. אנחנו דורשים משופטי בג״ץ: אל תתנו לפרשת שחיתות חמורה כזו להיעלם בלי חקירה מקיפה וכוללת. חתמו עכשיו על העצומה!

דורשים שרים נקיי כפיים עכשיו!

למה לרופאים, עורכי דין, עובדים סוציאליים, שופטים, פסיכולוגים ואפילו לחברי כנסת יש קובץ של כללי אתיקה מחייבים – אבל לראש הממשלה, לשרים ולסגני שרים אין? הגיע הזמן שהממשלה הנוכחי תחיל על עצמה ועל הממשלות העתידיות כללי אתיקה ותשיב את אמון הציבור בנבחריו!

תכנית ״זמן איכות״ – אירועי התנועה

מוזמנים/ות לקחת חלק פרויקט מפגשי תוכן והעשרה מטעם התנועה לאיכות השלטון: הרצאות, סיורים, מפגשים ואירועים מיוחדים נוספים.

הצעת חוק – נאשמים מחוץ לפוליטיקה!

מגיע לנו נבחרי ציבור ישרים ונקיי כפיים, שלא סרחו, מעדו או פשעו. החל משרים וסגני שרים ועד לנשיא ולראש הממשלה – על כולם מוטלת החובה לייצג את הציבור ללא אות קלון ומבלי שכתב אישום מכתים את עברם. הצטרפו אלינו לדרישה מחברי הכנסת – קדמו את הצעת החוק שתמנע מאלה עם עבר פלילי לייצג את הציבור.

קטלוג פעילויות חינוכיות לשנת 2021/22

אנשי ונשות חינוך? זה הזמן להזמין הרצאה מטעם התנועה לאיכות השלטון לקראת שנת הלימודים הקרובה! אנו מציעים מגוון הרצאות וסדנאות בנושאי חינוך לאקטיביזם ולערכי הדמוקרטיה. זו דרכנו להוביל שינוי חברתי משמעותי ורחב על ידי יצירת דור של צעירים שיהפכו בבוא העת לאזרחים משפיעים ומובילי דעה.

הצטרפו כחברי וחברות התנועה לאיכות השלטון

בואו להיות חלק משינוי חברתי, להשפיע על החברה ולהתנדב בתנועה, עזרו לנו להגיש עתירות לבג״ץ ולהגן על חושפי השחיתות, סייעו לנו להישאר עצמאיים ובלתי-תלויים. להם יש את הטייקונים? לנו יש את הגב שלכם ושלכן!

הצטרפו לקבוצת הווטסאפ לעדכוני איכות השלטון

בואו לקבל עדכונים חשובים בזמן אמת ולפני כולם...