• פוסטים
  • מהי פסקת ההתגברות ומדוע צריך להתנגד לה?

מהי פסקת ההתגברות ומדוע צריך להתנגד לה?

1200x630 (1)
פייסבוק
טוויטר
וואטסאפ

בכוונת בכירי הממשלה הבאה לחוקק "פסקת התגברות". לדבריהם, צריך פסקת התגברות כדי "לאפשר לנבחרי הציבור למשול", ולא לבג"ץ. אז מהי פסקת ההתגברות, מה הבעיה שהיא נועדה לפתור, והאם היא הפתרון הנכון?

 

במצב היום, חוק יסוד הוא "עליון" על חוק רגיל, ובית המשפט יכול לפסול חוק רגיל שסותר אותו. "פסקת ההתגברות" היא מנגנון בחוק יסוד, שמאפשר לכנסת להגן על חוק מפני פסילה, גם אם הוא סותר חוק יסוד אחר. היום, במידה והכנסת תחוקק חוק שאוסר לנהוג בשבת, בית המשפט יכול לפסול אותו בגין פגיעה בזכויות חוקתיות. פסקת התגברות תאפשר לחוקק אותו מחדש, למרות הפגיעה בזכויות ותוך התעלמות מפסיקת בג"ץ.

כלומר – זה לא שפסקת ההתגברות מאפשרת לכנסת להתגבר על בג"ץ; פסקת ההתגברות מאפשרת לרוב הקואליציוני להתגבר על הזכויות שלנו, ולשנות את מבנה השלטון בישראל לטובתם.

לכאורה, פסקת ההתגברות נועדה להחזיר איזון בין הרשויות – להחליש את בית המשפט ולחזק את הכנסת. אלא שכבר היום, הכנסת נשלטת לחלוטין על ידי הממשלה (באמצעות מבנה השלטון, משמעת קואליציונית וכו'). בישראל, הממשלה היא הרשות החזקה ביותר, גם בהשוואה למדינות אחרות, והבלם היחיד שיכול להגביל את כוח השלטון הוא בית המשפט.

החלשת כוחו של בית המשפט באמצעות פסקת ההתגברות המוצעת תשאיר את הממשלה, ואת העומד בראשה, ככוח בלתי מוגבל, שיכול לשנות את הזכויות שלנו ואת שיטת השלטון – כרצונו.

חשוב לציין שגם כך, בית המשפט היום ממעט מאוד לפסול חקיקה, הן ביחס לכמות החוקים שנחקקים בישראל והן ביחס לבתי משפט אחרים בעולם, ופוסל חוקים רק במקרים של פגיעה קשה בזכויות אדם. לעומת זאת, השוואה רצינית מראה שפסקת התגברות המוצעת, אינה קיימת באף מדינה דמוקרטית בעולם, שהמשטר בה דומה לישראל.

גם אם דרוש שינוי במערכת המשפט, פסקת ההתגברות אינה הדרך. היא אינה מאזנת את היחסים בין הרשויות, אלא פוגעת קשות בבתי המשפט ובזכויות של כולנו.

אסור לתת לפסקת ההתגברות לעבור!!

דורשים לחקור את השחיתות בצוללות!

איך יכול להיות שאותו אדם שאמון על המדינה, לא דואג לביטחון של המדינה? הגיע הזמן לחשוף את הקשר של רה״מ לשעבר נתניהו לפרשה, שבאופן תמוה ביותר הוכרז כבר בשלב מוקדם מאוד של החקירה שהוא “לא חשוד” – למרות שאחר כך נחשפנו לפרטים רבים שמשנים את התמונה. אנחנו דורשים משופטי בג״ץ: אל תתנו לפרשת שחיתות חמורה כזו להיעלם בלי חקירה מקיפה וכוללת. חתמו עכשיו על העצומה!

דורשים שרים נקיי כפיים עכשיו!

למה לרופאים, עורכי דין, עובדים סוציאליים, שופטים, פסיכולוגים ואפילו לחברי כנסת יש קובץ של כללי אתיקה מחייבים – אבל לראש הממשלה, לשרים ולסגני שרים אין? הגיע הזמן שהממשלה הנוכחי תחיל על עצמה ועל הממשלות העתידיות כללי אתיקה ותשיב את אמון הציבור בנבחריו!

תכנית ״זמן איכות״ – אירועי התנועה

מוזמנים/ות לקחת חלק פרויקט מפגשי תוכן והעשרה מטעם התנועה לאיכות השלטון: הרצאות, סיורים, מפגשים ואירועים מיוחדים נוספים.

הצעת חוק – נאשמים מחוץ לפוליטיקה!

מגיע לנו נבחרי ציבור ישרים ונקיי כפיים, שלא סרחו, מעדו או פשעו. החל משרים וסגני שרים ועד לנשיא ולראש הממשלה – על כולם מוטלת החובה לייצג את הציבור ללא אות קלון ומבלי שכתב אישום מכתים את עברם. הצטרפו אלינו לדרישה מחברי הכנסת – קדמו את הצעת החוק שתמנע מאלה עם עבר פלילי לייצג את הציבור.

קטלוג פעילויות חינוכיות לשנת 2021/22

אנשי ונשות חינוך? זה הזמן להזמין הרצאה מטעם התנועה לאיכות השלטון לקראת שנת הלימודים הקרובה! אנו מציעים מגוון הרצאות וסדנאות בנושאי חינוך לאקטיביזם ולערכי הדמוקרטיה. זו דרכנו להוביל שינוי חברתי משמעותי ורחב על ידי יצירת דור של צעירים שיהפכו בבוא העת לאזרחים משפיעים ומובילי דעה.

הצטרפו כחברי וחברות התנועה לאיכות השלטון

בואו להיות חלק משינוי חברתי, להשפיע על החברה ולהתנדב בתנועה, עזרו לנו להגיש עתירות לבג״ץ ולהגן על חושפי השחיתות, סייעו לנו להישאר עצמאיים ובלתי-תלויים. להם יש את הטייקונים? לנו יש את הגב שלכם ושלכן!

הצטרפו לקבוצת הווטסאפ לעדכוני איכות השלטון

בואו לקבל עדכונים חשובים בזמן אמת ולפני כולם...

עיצוב ופיתוח: קבוצת מינוף

Made by: Minuf Digital

גלילה לראש העמוד