מי אנחנו

התנועה לאיכות השלטון היא תנועה אזרחית, עצמאית, א-מפלגתית וללא מטרות רווח הפועלת כדי להבטיח שלטון נקי ואיכותי ולשמור על טוהר המידות, שלטון החוק, האינטרס הציבורי והדמוקרטיה במדינת ישראל.

התנועה לאיכות השלטון נוסדה כתנועת מחאה בראשית שנות ה-90 על בסיס של מפגינים, שובתי רעב ואזרחים מן השורה שמאסו בתרגילים של הפוליטיקאים ורצו שלטון נקי ותקין שדואג לאזרחים ולא לעצמו.

מטרות התנועה:

התנועה לאיכות השלטון נאבקת בשחיתות כבר יותר משלושה עשורים. בחזון שלנו אנו רואים מדינה וחברה בהן הערכים נמצאים בקדמת הבמה, וכל פעולה של השלטון נעשית מתוך דאגה אמיתית לאינטרס הציבורי.

אנו פועלים ללא הפסקה כדי לקדם את השקיפות, לשמור על האינטרס הציבורי ועל הקופה הציבורית, לדרוש ממשל איכותי יותר למען אזרחי ישראל, להביא למנהל תקין בכל הרמות, לניהול תקין של כספי הציבור ולחיזוק ערכי הדמוקרטיה, טוהר המידות ושלטון החוק.

הפגנה 2

דרכי פעולה:

התנועה לאיכות השלטון הציבה את עצמה כ"כלב השמירה" של טוהר המידות, הדמוקרטיה ושלטון החוק. היא העותר הציבורי הגדול במדינה והיא מהווה קול חשוב בציבוריות הישראלית.  

מאבקנו נעשה במספר אפיקי פעילות המשלימים זה את זה: פעילות משפטית, מחאה ציבורית, פעילות מול התקשורת ובמדיה החברתית כדי לחשוף את מקרי השחיתות לציבור, פעילות חינוכית בכל הארץ, סיוע לחושפי שחיתות, קידום שינוי מדיניות וחקיקה בכנסת ומול מקבלי ההחלטות והפעלת קו לפניות הציבור המאפשר לחשוף ולטפל במקרי שחיתות.

דוגמאות להישגים במאבקי התנועה מהשנים האחרונות:

בג"ץ ההפגנות – בעקבות הניסיונות להשתיק את ההפגנות נגד השחיתות בפתח תקווה, עתרה התנועה לבג"ץ וניצחה בעתירה, מה שהביא לפסק-דין המבסס סוף סוף את חופש ההפגנה במדינת ישראל.

פרשות ראש הממשלה – חקירה פלילית בפרשת הצוללות נפתחה רק לאחר עתירת התנועה לבג"ץ שדרשה זאת; עתירה נוספת של התנועה הביאה לכך שרה"מ עזב את תפקידו כשר התקשורת.

המאבק בתספורות החוב – לאחר מאבק ציבורי נרחב ופעילות התנועה מול כל הגורמים הרלוונטיים וביניהם היועמ"ש, המפקחת על הבנקים, והשתתפות בדיונים בכנסת – בוטלה תספורת הענק של הטייקון פישמן שחייב 4 מיליארד ₪ ותכנן לספר 76% מהחוב.

פרשת השחיתות בעיריית נתניה – נפתחה חקירה ונעצרו חשודים, בהם ראשת העיר, לאחר שהתנועה העבירה למשטרה ולפרקליטות מידע והקלטות. המשטרה אף המליצה להעמיד לדין את ראשת העיר.

מתחם הדולפינריום – הצלחנו לעצור את הניסיון להעביר במחטף את העסקה של עיריית ת"א, במסגרתה אמורים לקבל טייקוני נדל"ן הטבות בזכויות בנייה בשווי 1.2 מיליארד ₪ על חשבון הציבור, עבור פינוי מתחם הדולפינריום ששווה 42 מיליון ₪ בלבד. הגשנו עתירה לבג"ץ כדי לעצור את העסקה כולה.

ביטול הטבת המיליונים שניתנה למי שאינם חקלאים – המדינה הוציאה מיליונים על הטבות שניתנו מדי שנה תחת הכסות של "תמיכה בחקלאות" לקבוצת אנשים שרבים מהם כלל לא עוסקים בחקלאות. בעקבות פעילות התנועה בכנסת בוטלה ההטבה.